DUMAN DEDEKTÖRÜ

DUMAN DEDEKTÖRÜ

 

Yangın Dedektörü (Duman Sensörü)

Günümüz teknolojisinde güvenlik sistemleri son hızıyla gelişmeye devam ediyor. Kapı kilitleri, güvenlik kameraları derken can güvenliğinin sağlanması için yangın detektörleri de son zamanlarda oldukça gündemdedir. Yangın dedektörü diğer adıyla duman sensörü olarak da bilinir. Yangın dedektörü çıkabilecek bir yangında uyarı vererek sizin tedbir almanızı sağlar. Yangın dedektörü iki farklı grupta incelenir.

 

Her ikisi de güç kaynağı, detektör ve ses sistemi içerir. Bunların güç kaynağı pil ya da bağlantı kablosudur. Sesli uyarılar ise yangın alarmı vermek için kullanılır. Pille çalışan yangın detektörleri aynı zamanda şarj bitmek üzereyken de alarm verir.

DUMAN DEDEKTÖRÜ

Yangın Dedektörü Çeşitleri

Yangın dedektörü çeşitleri yukarıda bahsedildiği gibi iki grupta incelenir. Bunlardan biri iyonize duman dedektörü ve fotoelektrik duman dedektörüdür. İyonize yangın detektörlerinde hava hafif bir radyoaktif element ile iyonize edilir. İyonize edilmiş hava iki plaka arasında hareket eder. Bu hareket açık havada da kapalı havada da gerçekleşebilir. Duman yangın dedektörü içine girdiği zaman hava duman parçalarına yapışır ve devreyi keserek ortama alarm gönderir. İyonize yangın detektörleri genelde alevi artan yangınları tespit etmek için kullanılır.

Fotoelektrik yangın detektörleri havada bulunan değişiklikleri tespit etmek için bir ışık kullanır. Bu ışık detektör modeline göre kızıl ötesi, ışın ışığı ya da görünebilir ışık olabilir. Bu ışıklar sayesinde yangın dedektörü dumanı algılar. Duman miktarı artmaya başladıkça detektör alarm gönderir. Fotoelektrik yangın detektörleri iyonize detektörlere göre alarmı daha yavaş başlatır ve alevlere daha geç cevap verir.

Yangın Dedektörü Fiyatları

Yangın dedektörü fiyatları kullanılan teknolojinin göstermiş olduğu modele göre farklılık gösterir. Özellikler değiştikçe fiyatlar da geniş bir yelpazede incelenir. Pek çok yangın dedektörü yangın alarmı ile birlikte çalışır. Bu nedenle fiyatlar hem yangın dedektörüne hem de yangın alarmına göre değişir. Bununla beraber ayrı ayrı detektör ve alarm da satın alınabilir. Bu tamamen tercihe kalmış bir durumdur. Kablolu detektörler kablosuz detektörlere göre daha maliyetlidir. Yine de fiyat konusunu firmanız ile görüşmenizde fayda var.

Yangın Dedektörü Tesisatı

Yangın dedektörü tesisatı yapılırken öncelikle hırsız alarm paneline uygun proje çizilir. Sonra bu şema incelenerek kullanma kılavuzunda verilen bilgilere göre doğru kablo seçilir. Hırsız alarm panel kabloları belirlenir. Bu adımdan sonra sıva üstü kablo çekilecekse gerekli kanallar döşenir. Döşenen kanallar içerisine bağlantı kabloları yerleştirilir.

Tüm bağlantı işlemi bittikten sonra test yapılarak gerekli kontroller sağlanır. Yangın dedektörü tesisatı eğitimsiz birinin yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle yangın dedektörünü satın aldığınız firmadan bu konuda destek almanızda fayda var. Onlar yetkili servis elemanları ile irtibata geçerek kısa süre içerisinde yangın dedektörünü dilediğiniz yere bağlayacaklardır. Sizler de güvenli binalarda oturmanın keyfini en iyi şekilde sürebilirsiniz.

Duman Dedektörü Modelleri

Hemen hemen herkesin ömrü boyunca ufak çapta da olsa yangın riskine maruz kaldığı görülmektedir. Yangın anında yapılan panikler, kaybolan hayatlar ise işin üzücü boyutunu oluşturmaktadır. Duman dedektörü ise aslında kendi küçük işlevi büyük olan bir cihaz olarak bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Bu cihazlar yangın meydana gelmeden oluşan dumanı algılayarak devreye girmektedirler. İyonize, ışın tipi ve optik dedektörler olarak üç çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Hepsinin kendine ait bir çalışma sistemi olup, hangisini tercih edeceğiniz tamamıyla size kalmaktadır.

Son yıllarda yapı sektöründeki gelişmeyle de bağlantılı olarak akıllı bina diye adlandırılan yapıların büyük bir bölümünde bu sistemi görmek mümkündür. Büyük plazalar, iş yerleri, fabrikalar gibi riskte bulunan mahallerde kullanılması büyük çaplı yangınlara karşı alınabilecek en güzel örneklerden biridir.

Duman Dedektörü Paneli

Yangın çıkmadan haber veren dedektörler kablolar ile duman dedektörü paneli üzerine bağlı olmaktadır. İtfaiye ve iş güvenliği uzmanlarının yangın riskine karşı özellikle de ticari alanlarda onay verdiği dedektörlerin tamamı kablolu olmaktadır. Bazı firmalar maliyetten kaçmaya çalıştıkları için bir panele bağlı olmayan kablolsuz dedektörleri tercih etmektedirler. İlk başta kaçılan maliyet ise büyük bir yangın neticesinde tam olarak hizmet vermeyeceği için amaca ulaşılmayacaktır. İşletmenizde yangın riskini en aza indirmek istiyorsanız önceliğiniz her daim kaliteli dedektörler olmalıdır. Sonuç itibari ile hem can hem de mal güvenliği açısından önem teşkil eden bu cihazların doğru seçilmesi gerekmektedir.

Seçimi doğru olarak yapmamış olan firmaların büyük bir kısmı hele ki bir de sigortaları bulunmuyor ise bu durumda büyük kayıplar yaşamakta ve çoğu zaman durum iflasa kadar gidebilmektedir. Her şeyden önce sağlık düşünülmeli bu gibi durumlar için maliyet ikinci plana atılmalıdır.

Duman Dedektörü Fiyat

Yangın riskine karşı önlem almak için bina inşasında iken daha gerekli tesisatın sağlanmasına özen göstermenizi önermekteyiz. Duman dedektörü fiyat araştırması yapıyorsanız öncelikle hangi tür duman dedektörü kullanacağınıza karar vermenizde yarar bulunmaktadır. Farklı kalite standartlarında ve farklı çalışma sistemlerinde bulunan çeşitlerden seçim yapmanız mümkündür. Ayrıca unutmayınız ki serbest piyasa sebebi ile satışını gerçekleştiren gerek e ticaret siteleri gerekse reel mağazalar aynı cins ürün için farklı fiyatları sizlere sunabilecektir. Fiyat araştırma yaparken alacağınız ürünün özelliklerine kesinlikle dikkat etmeli, firmanın size ürün hususunda garanti verip vermediğinize önem vermelisiniz. Sonuç itibari ile bu cihazlara güvenerek iş yerinizi ya da evinizi güvende hissedeceksiniz. Kalitesiz ve piyasa fiyatının çok çok altında olan ürünleri satın alarak ne işletmenizi ne de çalışanlarınızı riske atmamanızı da önemle rica ederiz.

Duman Dedektörü Kapağı

Kullandığınız duman dedektörleri de çevresel etkenlerden etkilenerek zamanla kirlenip, tozlanarak arıza verebilir. Bunun için rutin olarak duman dedektörü kapağı açılarak gerekli temizliğin yapılması sağlanmalıdır. Eğer kapak açıldığında sistemle alakalı bir sıkıntı görülüyor ise bu durumda da gereken müdahalelerde bulunulmalı ve sağlıklı cihazlara sahip olmalısınız. Satıcı firmalar temizliğin ortalama olarak senede iki defa yapılmasında yarar görmektedirler. Cihazın performansında düşme görülmemesi için bu duruma dikkat edilmesinde yarar bulunmaktadır. Ürünü alırken kesinlikle satıcı ile bu hususu görüşmenizi tavsiye ederiz.

Birçok kişi duman dedektörlerinin temizliğinden haberdar olmadığı için senede bir kaç defa cihaz arızası ile karşılaşmaktadır. Oysa ki gerekli bakım ve temizliğin sağlanması halinde cihazların daha uzun ömürlü olabilmesi mümkündür. Siz siz olun özellikle yangın önlemleri hususunda gerekli hassasiyeti gösterin. Sadece cihazı almakla konu bitmemektedir. Bunun için satın alınan cihazlar üzerinde gerekli kontrollerin, bakımların da sağlanması gerekmektedir. Kendinizi, işletmenizi ve çalışanlarınızı korumak için bu hususlara özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Sertifikalı

Sertifikalı Sistemler

Yangın Sistemleri
Başvuru Aşamaları

YANGIN SİSTEMLERİ

  • YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ
  • YANGIN DOLABI
  • PANO İÇİ SÖNDÜRÜCÜ
  • SPRİNKLER SİSTEMİ
  • TÜP APARATLARI
01

Başvuru Aşaması

Bize ulaşarak ya da formu doldurarak dilediğiniz hizmetlerimiz için başvuru yapabilirsiniz.

02

Onay Aşaması

İstenilen hizmetler için fiyat teklifi oluşturularak tarafınıza ulaştırılır.

03

Tedarik Aşaması

İstenilen hizmetlerin tedariği en kısa sürede yapılmaktadır.

İSG

İSG DANIŞMANIM

Yangın Sistemleri Başvuru Formu

İş sağlığı ve güvenliğine dair her şey sloganıyla çıktığımız bu yolda isg uzmanların, iş yeri hekimlerin, diğer sağlık personellerin, çalışanları ve işverenlerin yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Yangın sistemlerinden yangın söndürme tüpü, yangın dolabı, pano tipi söndürücü, sprinkler sistemi hizmetlerini almak ve başvurusunu yapmak için  başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.