ilk yardım eğitim

Şalpazarı
İlk Yardım, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

 

Şalpazarı
İlk Yardım Eğitimi Nedir?

İmkânı olan herkesin yurttaşlık bilinci ile eğitimini ciddi bir biçimde tamamlayıp edinmesi gereken bir yeterlilik. İlk yardım eğitimi ile olası ciddi bir kaza anında sağlık ekibi gelinceye kadar hasta veya yaralının durumunun kötüye gitmesinin engellenmesi amacıyla alınan, eğitimdir. Eğitim sonunda sağlık bakanlığının yapmış olduğu sınavdan başarıyla ayrılan personeller ilk yardım sertifikası almaya hak kazanır.

 

Şalpazarı
İlk Yardım Eğitimi Nerden Alınır?

İlk yardım eğitimi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilk yardım eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Şalpazarı
İlk yardım kursu sonrasında yapılan sınavda başarılı olanlara ilkyardımcı sertifikası verilir.

Temel ilk yardım eğitimi, teorik ve uygulamalı olarak toplam 16 saat süren bir eğitimdir. Bu eğitim sonunda kursa katılanlar temel ilkyardım bilgilerini teorik olarak öğrenip pratik olarak uygulanırr. Rentek manevrası ve hemlıch manevrası, kalp masajı gibi uygulamalar genellikle kursa katılan diğer kişiler ve cansız mankenler üzerinde yapılır.

 

Şalpazarı
İlk Yardım Kursunu Kimler Alır?

İlk yardım eğitimini sosyal hayatın içinde olan her birey almalıdır. Tabi ki bu isteğe bağlı bir eylemdir. Ancak bu kursa katılmak için kanuni bir zorunluluk bulunmaktadır. Bu zorunluk, kamu kurumları ve şirketler için geçerlidir. İş sağlığı ve güvenlik kanununa göre belli sayılarda personele sahip olan yerlerde belli bir sayıdan sonra ilk yardımcı istihdam etmekle yükümlüdürler. Ayrıca spor müsabakalarında hakemlik yapanlarda ilk yardım eğitimi almalıdır. Ve son olarak ambulans şoförlüğü yapan kişilerin de ilk yardım eğitimi almaları zorunluluktur.

 

Şalpazarı
İlk Yardım Sertifikası

Bu alınan ilk yardım eğitimi sonrasında iş kazalarında yaşanacak yaralanmalarda ilk acil müdahaleyi sağlık kuruluşuna girmeden ilk yardım sertifikasına sahip kişilerce yapılmaktadır. Sağlık bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası için hemen bize ulaşabilirsiniz. Kriter OSGB ilk yardım sertifikası konularında firmalara ilk yardımcı kursları ile ilgili yardımcı olabilmektedir.

İlk yardım sertifikasının kanuni olarak size ne yarar getireceğinden bahsedelim;

Bilindiği gibi İş kanununa göre tüm işletmelerde, bütün kamu kuruluşlarında Yürürlüğe giren “İlkyardım Yönetmeliği” mevcuttur. Bununla beraber iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla “az tehlikeli” iş yerlerinde (20), tehlikelilerde (15), çok tehlikelilerde ise (10) çalışana bir ilk yardımcı ve daha üzeri ise yönetmelikte belirtilen oranda ilk yardım sertifikası olan personel istihdam etmeleri gerekmektedir.

 

İlk Yardım Sertifikası İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Kimlik fotokopisi
  • İki adet vesikalık fotoğraf
  • Diploma fotokopisi

 

Sertifika Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

İlk yardım eğitimleri sonunda verilen sertifikalar ve kimlik kartlarının geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu süre Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İlk Yardım Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığı, eğitimlerin 3 yılda bir yenilenerek ilk yardımcıların bilgilerinin tazelenmesini hedeflemiştir. İlk yardım sertifikalarının 3 yılda bir güncellemesinin bir diğer sebebi de yönetmelik/standartlarda bir değişiklik olmasıdır. Bu durumlarda ilk yardımcıların sertifika süreleri dolduğunda değişen ve güncellenen bilgileri almaları hedeflenmektedir.

Sertifikaların üzerinde geçerlilik tarihi gün, ay ve yıl olarak belirtilmiştir. 3 yılını dolduran ilk yardımcılar bize başvurarak ilk yardım güncelleme eğitimine katılabilirler. Dolayısıyla  sertifikalarının süresini üç yıl daha uzatmış olurlar.

Yorumunuz Bizler İçin Önemli

Bir yanıt yazın