İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları

İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları na ne zaman ihtiyaç duyulur? İş sağlığı ve güvenliği gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinmeye devam etmektedir. Sadece iş yerinde değil hayatımızın her alanında iş sağlığı ve güvenliğine yer vermemiz gerekmektedir. Çünkü sağlık ve güvenlik hayatımızın temelinde vardır. Sağlıklı ve güvenlikli olmadıktan sonra ne yazık ki tüm işlerimiz sekteye uğrayabilmektedir. Dolayısıyla ilk önce iş sağlığı ve güvenliğini kültür olarak benimsememiz gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği genelde işletmelerde, şantiyelerde, madenlerde ve benzeri sektörlerde karşımızda çıkmaktadır. Önce güvenlik, önce sağlık sloganları güvenlik tabelalarında bas bas bağırmaktadır adeta. İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tahsis etmek için öncelikle iş sağlığı ve güvenliği dokümanlarına ihtiyaç duyarız. Peki iş is sağlığı ve güvenliği dokümanları nelerdir, bu dokümanları kimler hazırlar? Bu yazımızda bu ve benzeri sorulara cevap vereceğiz. Merak ettiğiniz diğer tüm konular içinde ücretsiz şekilde bizi arayabilir ve detaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları Kimler Tarafından Hazırlanmaktadır?

İş sağlığı ve güvenliği dokümanları yasal olarak tehlike sınıfı fark etmeksizin tüm işletmeler için gerekli olan dokümanlardır. Bunlar risk analizi, acil durum eylem planı, acil durum ekipler, risk analizi ekipleri ve diğer ilgili dokümanları içermektedir. Merak etmeyin, sizler için özverili şekilde gerekli tüm dokümanları isg uzmanlarımız ve iş yeri hekimlerimizce ihtiyacınız doğrultusunda hazırlamaktayız. Amacına uygun hazırlanan dokümanlar ile iş yerlerinde alacağınız proaktif önlemler ile olası risk ve kazaların önüne geçebilirsiniz.

İsg dokümanları hazır dokümanlar olmamalıdır. İşletmenize özgün hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Bunun beraberinde talep etmeniz halinde çalışanlarına yönelik temel isg eğitimleri, sağlık eğitimleri ve diğer özel isg eğitimleri uzman ve hekimlerimizce verilebilmektedir. Tek yapmanız gereken bizlere ulaşıp süreç ve gerekenler hakkında bilgi almaktır. İsg danışmanım ailesi iş sağlığı ve güvenliğini önce toplumda sonra işletmede ve dolayısıyla da tüm dünyada kültür haline getirmeyi hedeflemektedir. Hedefimiz doğrultusuna öz verili çalışmalarımıza gayretle devam etmekteyiz. Yıllardır sektörde hizmet veren uzman ve hekim kadromuzla tehlike sınıfı gözetmeksizin az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan tüm sektörlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktayız.

İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları Nelerdir

Öncelikle 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda iş sağlığı ve güvenliği dokümanları için işveren hazırlar veya hazırlatır ibareleri yer almaktadır. Takdir edersiniz ki her konunun uzmanı olduğu gibi bu hususta da uzman kişilerden destek almak daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Bundan dolayı bizlere yani uzman ve hekimlerimize isg dokümanlarını hazırlatabilirsiniz.

Hazırladığımız dokümanlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Yıllık Çalışma Planı
 • Yıllık Eğitim Planı
 • Yıl Sonu Değerlendirme Raporu
 • Çalışan Temsilcisi Atama Yazısı
 • Çalışan Temsilcisi Eğitim Katılım Formu
 • İş Yeri İsg Sorumlu Atama Yazısı
 • Covid-19 Sorumlu Atama Yazısı
 • Destek Elemanı Atama Yazısı
 • Risk Analizi Raporu
 • Risk Analizi
  • Kullandığımız risk analiz metotlarından bazıları:
   • L Tipi Matris Analiz Metotu
   • X Tipi Matris Analizi
   • Finne kinney metodu
   • Hata Türleri ve Etki Analizi (FMEA)
   • Ön Tehlike Analizi (PHA)
   • Hata Ağacı Analizi (FTA)
   • Tehlike ve İşletebilme Analizi (HAZOP)
   • Olay Ağacı Analizi (ETA)
   • Neden-Sonuç Analizi
   • Olursa Ne Olur (What If)?
   • İş Güvenlik Analizi (JSA)
  • Acil Durum Eylem Planı
  • Acil Durum Ekiplerimi Eğitim Katılım Formu
  • Acil Durum Ekipleri Atama Yazısı
  • Covid-19 Acil Durum Eylem Planı
  • Pandemi Rehberi
  • Sağlık Ve Güvenlik Planı
  • İç Yönetmelik

Yukarıda belirttiğimiz dokümanlar ile ilgili tüm hizmetleri yerine getirmekteyiz. Firmanıza, şantiyenize ya da yaptığınız kısa işler için risk analizi, acil durum eyle planı gibi ihtiyaçlarınız var ise hemen bize ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için hemen bizi arayabilirsiniz.

Hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları Geçerliliği Kaç Yıldır?

Tehlike sınıfına göre dokümanların geçerlilik tarihleri mevcuttur. Aksi durum gerçekleşmedikçe yapılacak olan risk analizi, acil durum eylem planı az tehlikeli sınıfta 6 yıl, tehlikeli sınıfta 4 yıl ve çok tehlikeli sınıfta 2 yıl geçerlidir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Madde 12’de

‘’(2) Aşağıda belirtilen durumlarda ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenir.

 1. a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.
 2. b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.
 3. c) Üretim yönteminde değişiklikler olması.

ç) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.

 1. d) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.
 2. e) Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.
 3. f) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.’’ Belirtilen durumların var olması halinde 2, 4 ve 6 yıla bakılmaksızın risk analizi tamamen ya da kısmen yenilenmelidir.

Öncelikle olarak isg dokümanları hazırlatmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında işletmeniz ilgili gerekli bilgileri aldıktan sonra sizlere özel doküman hazırlama sürecine başlıyor olacağız. Detaylı bilgi ve hizmet almak için +90 531 787 29 44 numaramızdan bizi arayabilir veya isgdanismanim@gmail.com e posta adresimizden bize e posta atabilirsiniz. Hep beraber iş sağlığı ve güvenliğini kültür haline getirmek dileğiyle.

İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları

5 adımda risk değerlendirmesi5x5 matris risk analizi6331 risk değerlendirmesiacil durum eylem planıacil durum eylem planı kaç yılda bir yenileniracil durum planıacil durum planı hazırlamaacil durum planı kaç yılda bir yenileniracil durum tahliye planıacil eylem planıAnahtar kelime fikirleriasansör risk analizibirincil risk analiziçalışan temsilcisiçalışan temsilcisi atama yazısıçalışan temsilcisi eğitim katılım formuçalışan temsilcisi eğitimiçalışan temsilcisi ek ücret alır miçalışan temsilcisi görevleriçalışan temsilcisi olabilme şartlarıçalışan temsilcisi olma şartlarıçalışan temsilcisi şartlarıçalışan temsilcisi sayısıçalışan temsilcisi seçim sonuçları kaç yıl süreyle geçerlidirçalışan temsilcisi seçim tutanağıçalışan temsilcisi ücretiçalışan temsilcisinin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yetkileri nelerdirçevresel risk değerlendirmesiçok tehlikeli işyerlerinde acil durum planı yenilemedepo risk analizieta risk analizifinansal risk analizifine kinney risk analiziforklift risk analizifta hata ağacı analizifta risk analizigüvenlik analizigüvenlik risk analizihastane afet ve acil durum planıhata ağacı analiziiç yönetmelikinşaat risk analiziiş güvenlik analiziiş sağlığı ve güvenliği çalışan temsilcisiiş sağlığı ve güvenliği risk analiziiş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesiiş sağlığı ve güvenliğine yönelik risk değerlendirme uygulamasıiş yerinde var olan yada dışarıdan gelebilecekiş yerinde var olan yada dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesiişçi temsilcisiişçi temsilcisi nedirişçi temsilcisi seçimiişçi temsilcisi tutanağıisci temsilcisinin goreviisg acil durum planıisg çalışan temsilcisiisg risk analiziisg risk değerlendirmesiisg yıllık eğitim planıiso 45001 risk ve fırsatlarişverenin risk değerlendirmesi yapma yükümlülüğüişyeri iç yönetmeliğiişyerinde risk değerlendirmesiişyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecekişyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesikantitatif risk değerlendirmekimyasal risk analizikinney risk analizil tipi matris risk analizilaboratuvar risk analizimatris risk analiziofislerde risk analiziolay ağacı analiziön tehlike analizipandemi rehberipandemi risk değerlendirmesirisk analiz raporurisk analiz yöntemirisk analizirisk analizi ve yönetimirisk analizleririsk değerlendirmerisk değerlendirme raporurisk değerlendirme sürecirisk değerlendirme yöntemirisk değerlendirmesirisk değerlendirmesi yapma zorunluluğurisk değerlendirmesi yenilenmesirisk yönetimi ve değerlendirmesisağlık güvenlik planısağlık güvenlik planı örneğisağlık ve güvenlik planısağlık ve güvenlik planı örneğitehlike ve işletilebilirlik analizix tipi matris analiziyangın risk analiziyapı işlerinde sağlık ve güvenlik planı örneğiyemekhane risk analiziyıllık çalışma planı isgyüksekte çalışma risk analizi

Yorumunuz Bizler İçin Önemli

Bir yanıt yazın